Що таке рахіт та яка його небезпека

20 Листопада 2016, 16:00
10731

Що таке рахіт, яка його небезпека для немовлят та як попередити це захворювання? Про це розповість лікар-педіатр острозької районної лікарні Алла Панчук-Гнатюк

Що таке рахіт?

Рахіт - це недолік вітаміну D в інтенсивно зростаючий організмі. Цей дефіцит обумовлюється або малим надходженням вітаміну з їжею або з недостатнім перебуванням дитини на вулиці (через дефіцит сонячного опромінення, а вітамін D утворюється в шкірі під впливом ультрафіолетових променів), а вітамін D є попередником гормонів, що регулюють всмоктування кальцію та фосфатів, мінералізацію кістки - процес нормального утворення кісткової тканини.

Які ознаки захворювання?

Яскраво виражені ознаки захворювання з'являються, починаючи з 3-х місячного віку, а перші симптоми - набагато раніше, а тому Ви повинні їх знати. Батьків повинні насторожити занепокоєння, полохливість, капризи, порушення сну, часті помітні здригування, особливо при засипанні. Посилюється пітливість, перш за все при годуванні і уві сні. Найбільш сильно пітніють особа і волосиста частина голови, діти труть голову об подушку, внаслідок чого з'являється облисіння потилиці. Без лікування такий період, що тривав приблизно місяць, переходить в період розпалу або «квітучий» рахіт. 

Для цього періоду характерні зміни з боку кісткової системи дитини-м'якість країв джерельця, розм'якшення самих кісток черепа, в результаті чого череп змінює свою конфігурацію - уплощается потилицю, виникає асиметрія, більш чітко виступають лобові і тім'яні горби і череп приймає квадратну форму. Кісткові зміни добре видно і на грудній клітці - потовщення кісткової тканини на ребрах ліворуч і праворуч від грудини, так звані "реберні чотки", грудна клітка з боків вдавлюється, а внизу розширюється, передня частина грудної клітки разом з грудиною випинається вперед - формується так звана "куряча груди", з'являються викривлення хребта та ніг, особливо коли дитина починає ходити - навантаження на ноги зростає, а кістки недостатньо міцні.

Яка небезпека цього захворювання?

Дуже довго не заростає великий джерельце, з запізненням прорізуються зуби. Для рахіту характерні і зміни м'язово-зв'язкового апарату - млявість і в'ялість м'язів, розпущеність суглобів. Через зниженого тонусу м'язів передньої черевної стінки у дітей великий, так званий "жаб'ячий живіт" і, практично завжди, є розбіжність м'язів живота.

Діти з рахітом пізніше починають піднімати і тримати голівку, сидіти, вставати і ходити, у них порушені функціональні стану печінки, шлунково-кишкового тракту, білковий і жировий обміни, спостерігається дефіцит вітамінів і мікроелементів.

Деформація грудної клітини, знижений тонус м'язів, мляві руху діафрагми порушують вентиляцію легень і в результаті діти з рахітом схильні до запальних процесів дихальних шляхів і легенів, нерідко у них є дистрофічні зміни в серцевому м'язі, а також анемії. Лікування вже наявного рахіту - це доля педіатрів.

Завдання батьків - його профілактика!

В чому полягає профілактика Рахіту?

Ця профілактика повинна починатися з перших днів життя дитини - максимально можливим має бути природне вигодовування з подальшим своєчасним введенням покладених прикорму, прогулянки на свіжому повітрі, загартовування, масаж і гімнастика. Специфічна профілактика рахіту препаратами вітаміну D починається з 2-3х тижневого віку  і проводиться цілий рік (літо - не виняток!). Недоношеним дітям щоденна доза вітаміну D повинна бути збільшена до 800-1000 МЕ. Враховуючи те, що у деяких дітей може бути підвищена чутливість до вітаміну D, необхідно 1 раз на місяць робити пробу Сулковіча (здаючи аналіз сечі) і, якщо вона виявиться позитивною на + + +, то в прийомі вітаміну необхідно зробити перерву, а подальшу щоденну дозу відкоригує Ваш педіатр.

Коментар
29/03/2024 П'ятниця
29.03.2024
28.03.2024