Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter

В Острозькому районі зруйнували храм 18-го століття

18:51 12.11.2016
1029

В селі Розваж, до 2011 року, існувала унікальна пам’ятка сакральної архітектури - церква в ім'я св. Козьми і Даміана, побудована в 1781 році. Розміщений цей храм був на невеликому підвищенні. Проте у 2011 році пам'ятку було зруйновано.

Його невисокі, шатрового типу, завершення трьох зрубів, рудиментарно збережене опасання відразу виділяли розвазький храм серед інших дерев’яних пам’яток репрезентували яскраво виражену епоху волинського бароко.

У серпні 2011 року було розпочато роботу по планомірному знищенню споруди, яка була пам’яткою архітектури національного значення. Одразу ж початком робіт з руйнування церкви, було усне звернення до районної влади, проте там сказали, що будівельні роботи виконують згідно з розробленим проектом. За проектом можна було замінити прогнилі бруси на нові, попередньо піднявши церкву на домкратах, а потім укріпити дерев’яні конструкції храму за допомогою спеціальної речовини. Проте навіть без цих робіт храм міг простояти ще 20 років, якщо частково замінити лише верхні бруси, на яких кріпилося панікадило, — пише краєзнавець-реставратор Микола Бендюк у своєму блозі на сайті vse.rv.ua

Священик і громада села, прикриваючись завіряннями про те, що церкву реставрують, насправді повністю знищили, ріжучи бензопилами та спалюючи на церковному подвір’ї пам’ятку, яка була побудована без жодного цвяха. Висвітлення телевізійними каналами (Інтер, СТБ, ICTV, Рівне 1, РТБ) храм не вберегло, влада всіляко відтягувала виїзд комісії на місце і цим дала змогу довершити руйнування церкви.

Влада самоусунулася, чекаючи, коли церква буде знищена повністю, щоб потім дати невеличкий штраф громаді за знищення пам’ятки національного значення. Прихожани церкви прямо заявляли про те, що поки при владі буде Янукович і партія Регіонів, їм нічого боятися, бо це «їхня влада» (Московського патріархату).

Бачачи, що не вдається нічого вдіяти, ректорат Національного університету «Острозька академія» запропонував, що академія своїм коштом розбере церкву і відновить її на території університету як пам’ятку архітектури, з вказівником, що вона походить із села Розваж. Проте община навіть слухати не хотіла, поспішаючи дорізати і спалити храм.

Коли активісти звернулися в прокуратуру із питанням про те, чому вони ніяк не реагують на знищення пам’ятки, відповідь була одна: «нам ніхто не написав заяви, за якою ми б розглядали це питання». А те, що вже по всіх каналах українського телебачення пройшли сюжети про знищення церкви, ніяк не вплинуло на правоохоронні органи. Владні структури лише після повного знищення храму відреагували, давши громаді штраф у розмірі однієї тисячі гривень. Цими діями був створених прецедент – тепер і інші громади теж можуть поводитися із своїми пам’ятками подібним чином.

Комітет захисту національної спадщини Громадської Ради Волині у 2013 році звернувся до Острозького МВ УМВС України в Рівненській області про повторне порушення кримінального провадження за фактом завдання шкоди і знищення пам’ятки архітектури національного значення - церкви Козьми і Деміана в с.Розваж Острозького району Рівненської області.

Факт самочинного проведення робіт без жодної участі науковців і жодних погоджень підтвердили і в Міністерстві культури України, яке, згідно з законом «Про охорону культурної спадщини», має виняткове право надавати дозволи і погодження на роботи на пам’ятках національного значення.

Зауважимо, що ще 26 жовтня 2011 року Міністерством культури України було надано припис №305/22/51-11 з вимогою негайно припинити проведення будь-яких ремонтних, монтажних, (демонтажних) робіт на пам’ятці та терміново надати на розгляд Міністерства необхідну науково-проектну документацію щодо здійснення означених робіт. Однак, як офіційно повідомив 21 червня 2013 року заступник начальника департаменту охорони культурної спадщини та культурних цінностей В.В.Вічерський: «повідомлень щодо виконання даного припису до міністерства не надходило». І це при тому, що роботи з руйнування церкви вже було завершено…

В контексті цього варто звернути увагу на ще один факт. Вже після набуття чинності міністерського припису, з’явилося розпорядження голови Рівненської облдержадміністрації від 21 листопада 2011 року №567, яким було виділено 20,0 тис. гривень бюджетних коштів на «першочергові протиаварійні роботи (реконструкцію)» цієї пам’ятки архітектури 1781 р., що має охоронний № 607. Головним розпорядником коштів виступило головне управління з питань будівництва та архітектури РОДА.

Зважаючи на вище згадану інформацію Міністерства культури України, маємо факт фактичного фінансування самочинних робіт за рахунок бюджету області. Робіт, які фактично знищили пам’ятку, що перебуває під охороною держави, яку представляла на Рівненщині обласна адміністрація під головуванням пана В.М. Берташа. І черговий факт бездіяльності його підлеглих з очолюваного Я. Мельником і Ю.Калітинським відділу охорони історико-культурної спадщини і туризму управління культури і туризму Рівненської ОДА.

Зважаючи на цинічне знищення пам’ятки національного значення, яка фактично втрачена, за поданням Комітету захисту національної спадщини ГРВ Острозьким МВ УМВС України в Рівненській області відкрито кримінальне провадження і розпочато досудове слідство згідно зі ст. 298 Кримінального Кодексу України – за фактом знищення пам’ятки архітектури національного значення і службової недбалості посадових осіб, які це допустили.

На засіданні тимчасової контрольної комісії районної ради «Президія Острозького району з питань врегулювання суспільно-політичної ситуації в районі» 25 лютого 2014 року. Острозький міжрайонний прокурор Ковальчук Л.В. заявила що справу стосовно знищення пам’ятки архітектури 18 ст. в с Розваж закрито у зв’язку із неможливістю притягнути до відповідальністю громаду с. Розваж. Те ж формулювання про закриття справи озвучив слідчий МВ УМВС України в Острозькому районі.

Автор: Микола БЕНДЮК

Коментарі
22 квітня
Сьогодні
Вчора
20.04.2019
19.04.2019
18.04.2019
17.04.2019
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин