Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter
Міжнародна співпраця
Міжнародна співпраця

Оксана Ситницька: міста-побратими Острога – наша головна міжнародна підтримка

12:43 16.07.2018
1281

Нещодавно ми писали про перепідписання партнерського договору з польським містом Сандомиром. Зокрема, ми розповідали, що наші міста мають понад десятилітній досвід співпраці, яка і надалі продовжуватиметься. Зауважимо, що Острог має чотири міста-побратими, три з яких знаходяться у Польщі – Сандомир, Гнєв та Берунь, і одне – у Чехії – Моравський Берунь. Як уже підкреслено вище, із деякими з міст співпраця триває уже давно.


Тема міжнародного партнерства зацікавила багатьох наших читачів, тому ми вирішили докладніше розповісти про співпрацю Острога із містами-побратимами з Європи. Про це ми поговорили із заступницею міського голови Оксаною Ситницькою. Вона часто організовує робочі процеси між містами та неодноразово була учасницею закордонних делегацій.


Пані Оксано, розкажіть для наших читачів, як зародилася міжнародна дружба Острога та міст-побратимів?

– Мені важко конкретно сказати із чого все розпочалося, бо тоді ще не працювала у цьому напрямку. Але наскільки я пам’ятаю, у момент підписання перших договорів, у нашій співпраці більше були зацікавлені польські міста. Це, найперше, було пов’язано з євроінтеграційними процесами. Європейський Союз надавав кошти на розвиток польських міст у разі наявності у них міст-побратимів. Першим містом, що став партнером Острога – був Берунь. Підписання договору відбулося у 2005 році. Цікаво, що через наявну співпрацю Беруня з Моравським Берунем ми підписали договір 2014 році з останнім. Із Сандомиром цього року була десята річниця партнерства від їхнього ліку, і одинадцята – від нашого. Якось так склалось, що у нас початок співпраці було зафіксовано у 2007 році, а в Сандомирі – 2008. З ними дружба розпочалась із співпраці Острозького району та повіту. Із Гнєвом угоду про намір співпраці було укладено ще десять років тому, і все якось не виходило підписати основну домовленість. Напевно, найперше, через те, що наші міста досить віддалено знаходяться, і нам складно часто зустрічатися. Минулого 2017 року на спільному засіданні ми нарешті підписали акт про співпрацю.
Оксано Анатоліївно, які напрямки співпраці Острога з містами-побратимами найбільш розвинено?

– Найбільш розвинений напрямок співпраці – це обмін досвідом у культурно-туристичній галузі. Для прикладу, Сандомир – потужний туристичний центр, до якого впродовж року приїздить більше мільйона туристів з усього світу. Але так було не завжди, і, не зважаючи на безцінний історичний скарб, неймовірні архітектурні пам’ятки, донедавна місто не мало такого ажіотажу серед гостей. Вони мали подібні проблеми, що і у нас, тому, власне, досвід як зробити місто туристичний центром, нам потрібно переймати. Нещодавно із навчальним візитом їздили до Сандомира начальниця відділу культури та туризму Острозького міськвиконкому Ольга Лозюк та керівниця туристично-інформаційного центру Острога Анастасія Драчук. Під час останньої зустрічі я спілкувалась із бургомістром Сандомира, який запевнив, що вони готові допомагати для Острога розвивати туристичну галузь не лише методичними рекомендаціями. Також наступного року ми плануємо навчальний обмін працівниками виконавчих комітетів. Варто підкреслити, що такі навчання – це безцінний досвід, який допомагає не лише вдосконалювати свої знання, а й поглянути на свою роботу по новому.­Які спільні міжнародні проекти та ідеї уже вдалося реалізувати?

– У період 2010 – 2012 років досить активно розвивалися молодіжні та дитячі обмінні програми Острога та Гнєву. Наразі цю гарну традицію ми відновлюємо. Зокрема, у лютому цього року разом із Гнєвом ми стали учасниками Українсько-Польсько-Білоруської програми обміну молоддю. Формат цієї програми передбачає, що учасниками мають бути міста-партнери. Завдяки підписанню угоди молодь з Острога відвідає Польщу і згодом ми прийматимемо гостей. Ще спортивна школа Гнєву зацікавилась нашою дитячою футбольною командою, і наскільки я знаю, також ведуться перемовини про візити. Одним із найуспішніших проектів є будівництво спортивно-ігрового майданчика «Веселий дворик». Його вдалось реалізувати спільними зусиллями мешканців Беруня, Острога та РОДА. Кошти, що були передані Острогу, мешканці польського містечка зібрали під час фестивалю Української культури в Польщі. Ми, до речі, були учасниками цього дійства. Ще варто підкреслити, що на початку військових дій на Сході України Берунь та Сандомир активно допомагали нашим військовим. Мешканці неодноразово передавали для військових ліки та різні побутові речі. Як бачимо, наша співпраця – це не лише візити один до одного мешканців міст, хоча і це важливо, а й низка проектів та ідей, які ми разом реалізовуємо. Та все ж, вважаю, що будь-які візити рухають Україну до ЄС набагато швидше. А головне – вони зароджують прагнення до кращого та розвіюють будь-які стереотипи.
Яким Ви бачите майбутній розвиток роботи між містами, і чи маєте уже якісь плани?

– Щодо можливих шляхів розвитку нашої співпраці, то я думаю, що найвірогідніше – це розвиток туристичного напрямку. Можливо розробка якихось маршрутів, турів і так далі. Окрім того, ми вивчаємо досвід залучення грантових коштів, і деякі моменти уже задіюємо у роботі. Представники міст-побратимів із радістю консультують нас у процесі написання грантів та забезпечують нам міжнародну підтримку. Не зовсім про це, але для прикладу, завдяки містам-партнерам, фестиваль, що планується у місті з нагоди відкриття Культурного барбакану, стане міжнародним, адже ми плануємо запросити бароковий гурт із Чехії та рок-гурт із Польщі.
Ми багато говорили про позитив, який отримує Острог від партнерських домовленостей, а чи є якісь напрямки, де європейські міста перейняли у нас досвід?

– Можливо комусь важко уявити, що європейські міста переймають у нас досвід, але так є. Для прикладу, декілька років тому, після того як гості із Чехії побували на святкуванні Дня міста Острога, вони були дуже вражені концертною програмою. Згодом деякі із традиційних для нас заходів чехи перейняли і проводять тепер їх у себе. Зокрема, нагородження найстарших та наймолодших мешканців, вітання молодят та весільних ювілярів, дитячі виступити та ін.. Коли вони вперше проводили такі заходи, то наголошували, що таку ідею привезли з Острога. Як бачимо не тільки ми переймаємо досвід, а й вони чогось вчаться у нас.

Пані Оксано, чи розглядається наразі перспектива налагодження співпраці з новими містами?

– Мабуть ви помітили, що на вказівнику міст-побратимів лишилось вільне місце. Очевидно, що воно чекає на нове партнерське місто. Хто ним стане, наразі важко говорити, але пе­ре­мовини уже ведуться. Зокре­ма, ми спілкувалися із представниками польського­ міста Казімєж Дольний, що входить до транскордонної зони. Партнерський договір із цим містом відкриє для нас нові можливості у написанні та реалізації різних Європейських грантів. Також ми маємо дуже теплі відносини із партнерськими містами наших міст-побратимів у Німечині, Великій Британії, Франції. І, можливо, як у випадку із Моравським Берунем, одне із них скоро стане нашим партнером.


Інна СОБКО

Коментарі

Тарас

13:03 16.07.2018

Шикарний матеріал!! фото крутезні)

читач

15:08 16.07.2018

Так фотки різнопланові, позитивні. Одне зайве. Загалом стаття актуальна.

Дядя Ваня

17:14 16.07.2018

Пані Інно, чому текст такий безграмотний? Не можете вичитати самі, попросіть фахівців.

читач

05:17 17.07.2018

а фото зайве так і не прибрали... реакціі на зауваження нема..так заберіть тоді функцію коментування і годі..поверніться в брєжнєвські часи, хваліть владу і вітайте її представників.

20 лютого
Сьогодні
Вчора
18.02.2019
17.02.2019
16.02.2019
15.02.2019
14.02.2019
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин