Я користуюся, я користуватимуся: в Острозі обговорили розвиток «Парку уланів»

14 Квітня 2025, 17:00
Дозвілля в «Парку уланів». Фото з архіву Людмили Франковської (толока у квітні 2024 року) ФОТО 1470
Дозвілля в «Парку уланів». Фото з архіву Людмили Франковської (толока у квітні 2024 року)

Активні острожани продовжують працювати над розвитком і благоустроєм «зеленого масиву» (за документами), відомого як «Парк уланів».

Аби «Парк уланів» був і красивим, і функційним, в Острозі відбулося обговорення майбутнього зеленої зони за методологією Практики дослідницького залучення від «Cedos». Учать у заході взяли острожани, які так чи так користуються парком, а також гості з аналітичного центру «Cedos».

Розпочала зустріч очільниця відділу проєктно-інвестиційної діяльності виконкому Острозької міської ради Ольга Стецюк. Ольга Володимирівна представила гостей і зробила історичний екскурс в історію парку, розповівши,  як мешканці прилеглих будинків рятували зелений масив від  масового вирізання дерев, як організовували толоку та що зробили для благоустрою.

Фотоархів. Толока в парку (фото зі сторінки Людмили Франковської)
Фотоархів. Толока в парку (фото зі сторінки Людмили Франковської)

Фотоархів. Толока в парку (фото зі сторінки Людмили Франковської)
Фотоархів. Толока в парку (фото зі сторінки Людмили Франковської)

 

Також Ольга Стецюк відзначила, що Острозька громада бере участь у проєкту «Лабораторія громадської участі», завдяки якому з’явилася можливість залучити до розвитку «Парку уланів» різні організації.

Від гостей першою виступила Ксенія Пальцун, експертка з урбаністики в ГО  «Центр дослідження суспільства» (Cedos).

«Ми раді до вас приїхати, щоб отримати досвід користування парком. Ми про нього чули, уявляли його, а тепер і побачили. Щоб підтримати вас, нам важливо знати, як ви користуєтеся парком, що там робите», – сказала Ксенія Пальцун.

Фотоархів. Толока в парку (фото зі сторінки Людмили Франковської)
Фотоархів. Толока в парку (фото зі сторінки Людмили Франковської)

Ще одна гостя міста Мар’яна Куземська також наголосила на тому, що фахівці «Cedos» в Острозі здобували досвід користування парком, ще оглянули інші парки та історичні локації міста, аби вибудувати концепцію розвитку парку. Насамкінець пані Мар’яна сказала, що наприкінці проєкту має бути розроблений проєктний план «Парку уланів». Інші гості також ділилися своїми враженнями про місто й конкретну досліджувану локацію.

Спеціалістка відділу проєктно-інвестиційної діяльності виконкому Острозької міської ради Єва Коритна проінструктувала про план зустрічі та акцентувала на тому, що наразі йтиметься про практичність дій у парку чи поблизу нього.

«На першій зустрічі ми почули ініціативну групу – її бачення розвитку парку та плани на майбутнє. Сьогодні ми хочемо почути інших людей, які так чи так дотичні до парку, користувалися ним чи користуються, або будуть користуватися за певних умов», – сказала Єва Коритна.

Першою з острожан про свій досвід користування парком говорила Катерина Озімковська. Дівчина розповіла, що щодня кілька разів проходить парком, скорочуючи дорогу. Також було зазначено, що в парку бракує освітлення, а також  досі є аварійні гілки, які можуть упасти на перехожих.

Острожанка Галина відзначила, що не має прямого досвіду користування парком, але залюбки приходила б туди, аби погуляти з дітьми; головна умова для цього – безпека, тобто відсутність небезпечних уламків під ногами та аварійних гілок над головою.

Олександр Юрчук, пластун, раніше – держслужбовець і очільник молодіжних організацій, розповів, що зараз парком користується побіжно – іноді проходить через зелений масив, коли тудою пролягає маршрут. Водночас Олександр Миколайович розповів, що десяток років тому парк був улюбленим місцем для дозвілля дітей і молоді, особливо взимку, адже там прокладали лижню та санні траси, а пластуни проводили різні виховні заходи та активності й змагання.

«Що в нас там не було! І футбольні поля, і землянки та військові частини. Взимку – санчата. Це була найкраща локація Острога, де можна відносно безпечно спускатися ґринджолами чи з’їжджати з велосипеда. Батьки нас туди без проблем пускали. Можна сказати, що все наше дитинство там минуло», – сказав острожанин Роман Свинарчук.

Роман Вікторович також додав, що «Парк уланів» ще був місцем для пікніків і зустрічей молоді. До того ж локація завжди була чистою та охайною, зокрема завдяки жителям прилеглих будинків.

«Молодь повинна десь бути. Уважаю, що треба зробити «Парк уланів» місцем для молоді», – підсумував Роман Вікторович, зауваживши, що для цього треба зробити локації, де молодь могла б себе розважити.

Роман Свинарчук, Людмила Франковська, Олександр Юрчук (з ліва на право)
Роман Свинарчук, Людмила Франковська, Олександр Юрчук (з ліва на право)

Тривале обговорення викликала парковка, облаштована на краю парку, де ставлять автівки працівники поліції. Представник поліції пан Микола розповів про те, що наразі немає іншого місця для відстою автомобілів, а також підкреслив, що стихійна стоянка облаштована силами полісменів – привезений і розрівняний відсів, облаштована клумба. Утім, офіційно виділеного місця і документів для стоянки немає.

Своєю чергою активістка Людмила Франковська наголосила, що працівники Острозького відділку поліції також беруть участь у толоках у «Парку уланів».

Олександр Хома, краєзнавець, екскурсовод, нині – військовослужбовець ділився своїми спостереженнями в парках інших міст, говорив про потребу зберегти максимально зелену зону, про безпеку та спеціальні «фішки» цього місця.

Пан Андрій, який мешкає поруч, підкреслив, що в «Парку уланів» постійно проводять час діти. «Це паркова зона, куди я хочу відпустити свою дитину. Але це не є місце безпеки моєї дитини», – сказав чоловік, назвавши ті ж проблеми, що й попередні мовці – проїзд авто, гужового транспорту, сухі дерева.

«Мені здається, я народилася в тому парку! Там минуло моє дитинство, юність і старість. Користуюся ним завжди – і з псом гуляємо, і з друзями спілкуємося, і фотосесії робимо», – розповіла пані Алла.

Жінка також додала, що до бесід за чаєм у парку долучаються не тільки жителі найближчих будинків, а й містяни з прилеглих вулиць. Крім того, для дітей і дорослих парк є місцем спостережень за природою.

Пані Зоя, представниця ОКП «Водоканал» (майстер) відзначила, що сміттєвози комунального підприємства також проїздять парком, щоб добратися до сміттєвих контейнерів. Це раціональний маршрут, утворений після забудови найближчих вулиць.

Крім того, комунальниця порушила вагому проблему про утворення стихійних звалищ поблизу майданчиків для збору твердих побутових відходів, через що парком рухається різний спецтранспорт, який вивозить сміття. 

«Я користуюся парком прямо й опосередковано. Прямо, бо ходжу через парк, ходжу у парк. Опосередковано, бо ще давно я хотіла інтегрувати «Парк уланів» у міську інфраструктуру чи урбаністичний план. Як тільки відкрився новий відділок поліції, я хотіла створити в парку інтерактивну ігрову автомобільну зону «Світлофор Моргайко», де б діти могли вивчати базові правила дорожнього руху тощо», – розповіла Оксана Ситницька, депутатка міської ради, жителька Острога.

Оксана Анатоліївна нагадала, що свого часу подавала цей проєкт на Бюджет громадської участі, однак утілений він не був. Утім, на думку Оксани Ситницької, він не втратив своєї актуальності, адже може бути корисним не тільки для жителів прилеглих вулиць, а й усіх закладів освіти міста.

Оксана Ситницька крайня праворуч
Оксана Ситницька крайня праворуч

Роман Шулик, викладач НаУОА, підкреслив, що регулярно проїздить повз парк, добираючись на роботу чи навпаки додому, а також гуляє з дітьми, щоправда, прогулянки з візком там некомфортні через кепські доріжки.

«Парк – це місце релаксу. Туди бігають бавитися діти. Це фотолокація. Це місце, де ми збираємо різний матеріал для виробів і дихаємо свіжим повітрям. Це місце для оздоровлення поряд із нами», – поділилася думками Ольга Лозюк, очільниця відділу культури і туризму виконкому Острозької міської ради, мешшканка прилеглої до парку вулиці.

Крім того, під час зустрічі було порушене питання безпеки перетину проспекту Незалежності, або потрапити в парк із протилежного боку вулиці.

Олександр Хома озвучив ідею, що в майбутньому проєкті «Парку уланів» варто зробити зонування для максимального залучення містян до користування, аби і молодь, і діти, і власники тварин могли комфортно й безпечно почуватися в цій зеленій зоні.

«У кожного з вас різна практика користування парком. І ви сьогодні про це говорити. Метод, використовуваний на цій зустрічі, про спроможність громади говорити й чути одне одного. Це вже саме по собі запускає зміни», – підсумувала зустріч представниця ГО  «Центр дослідження суспільства» (Cedos).

Організатори також наголосили, що це не остання зустріч із громадою Острога для визначення бачення і формування розвитку «Парку уланів».

Підсумком низки заходів в Острозі має бути проєкт «Парку уланів», який буде максимально відповідати запитам мешканців. На перспективу напрацьований план утілять у життя.

До речі, назва «Парк уланів» теж робоча, не офіційна. На завершальному етапі робіт найменування цієї локації також обговорять із мешканцями Острога.

Коментар
21/04/2025 Понеділок
21.04.2025
20.04.2025
19.04.2025
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром

Ставайте Друзями Району

Ваші внески — це щирий жест довіри, який допомагає нам працювати незалежно й надихає на нові проєкти. Разом ми будуємо сильніше суспільство, додаючи трохи любові в кожен день!

128 із 300 учасників

Ще 172 учасників, щоб досягти мети!

Долучитися