В Острозі стартував Всеукраїнський молодіжний форум

19 Вересня 2024, 19:09
В Острозі стартував Всеукраїнський молодіжний форум РЕПОРТАЖ 1935
В Острозі стартував Всеукраїнський молодіжний форум

В Острозі підсумують трирічне життя міста в статусі «Молодіжна столиця України». Це зроблять під час Всеукраїнського молодіжного форуму «Будемо жити в Україні».

Форум, що зібрав молодіжних лідерів зі всієї України, триватиме впродовж 19–20 вересня. У четвер по обіді за участі численних гостей відбулося урочисте відкриття заходу.

Розпочало церемонію театралізоване дійство «Острог для України». Актори народного аматорського театру, що діє при ЦКДТ (режисер Микола Кінах), перевтілившись в історичних персонажів Острожчини, нагадали присутнім, що саме в нашому місті побачила світ Острозька Біблія, що тут – центр освіти й науки тощо. Хор Національного університету «Острозька академія» (керівниця Катерина Кухарська) виконав композицію на слова Т. Шевченка «Думи мої, думи».

Ведучий, як його жартома називали, навігатор, блогер Тарас Нестеренко зі сцени коротко розповів про конкурс «Молодіжна столиця України». Нагадав, що Острог виборов цей статус 2021 року, та дію проєкту через коронавірус і повномасштабне вторгнення «розтягнули» аж донині. Також мовець додав, що Острог отримав статус «Молодіжна столиця України» після Львова, Кам’янця-Подільського та Тернополя.

Звучав Гімн України. Присутні хвилиною мовчання вшанували загиблих військових і цивільних жертв російсько-української війни.

Ще Тарас Нестеренко наголосив на заходах безпеки в разі оголошення повітряної тривоги та закликав до продуктивного неформального молодіжного спілкування.

Тарас Нестеренко
Тарас Нестеренко

Першим із вітальним словом до присутніх звернувся голова Рівненської ОДА Олександр Коваль.

«Для нас це дуже важливо, оскільки статус «Молодіжна столиця України» для Острожчини і для Рівненщини – це не просто звання. Це доказ того, що маленькі міста зі своєю філософією можуть перемагати в таких всеукраїнських конкурсах. Але цього б не було без академії, цього не було б без міста, і не було б без вас, наша молоде, і не було б без наших міжнародних партнерів», – сказав Олександр Коваль.

Очільник РОДА також дякував присутнім, зокрема молодіжним лідерам, наголосивши: ви – ті, хто точно змінить і побудує нову країну.

«Для себе беру за завдання та за правило: упродовж наступного року до наступного конкурсу ще більше розбудовувати Острог – молодіжну столицю України», – сказав на завершення Олександр Коваль.

«Острог, це славне місто і славна земля, завжди стояв на сторожі нашої української ідентичності, нашої незалежності. Князь Острозький 510 років тому переміг московське військо. Я впевнений, що з такою молоддю, як присутня тут, ми й нині переможемо московську навалу й Острог буде й надалі столицею молоді, столицею нашого майбутнього», – сказав своєю чергою голова Рівненської облради Андрій Карауш.

Міський голова Острога Юрій Ягодка розпочав свій виступ зі слів вдячності молоді, яка живе й працює в Україні, яка обороняє цю країну.

«Коли в травні 2021 року ми їхали невеличкою командою на фінал конкурсу «Молодіжна столиця України-2022» у нас насправді жевріла надія, що ми можемо перемогти. Як уже було сказано, у фіналі було дев’ять великих міст, з якими конкурував Острог – зі своїми 15 тисячами жителів, але з багатою історією, з Національним університетом «Острозька академія», з потужними студентами. І став переможцем. Тепер я завжди говорю, що з мріями треба бути дуже обережними, тому що вони збуваються. На жаль, велика війна внесла корективи. Уже 2024 рік. І 2025 року Острог буде молодіжною столицею… Тому мрійте, розбудовуйте Україну – за вами майбутнє життя нашої країни», – сказав Юрій Петрович.

Державний секретар Кабінету Міністрів України Олександр Ярема детальніше розповів про перші конкурси з визначення молодіжної столиці та місію проєкту.

«Коли ми розпочинали, то думали, для чого цей конкурс. Для нас головним його завданням стало те, щоб кожне з міст показало, що воно створює для молоді, які нові можливості може дати молоді. Так усе й починалося. Наступного року Львів, перша молодіжна столиця України, буде мати статус «Європейська молодіжна столиця». Острогу ще є куди рости», – сказав Олександр Ярема.

Заступник міністра молоді і спорту України Андрій Чесноков підкреслив те, що молодь – рушій розвитку країни та зачитав вітання від міністра Матвія Бідного, зазначивши, що той усе чує та бачить завдяки трансляції.

«Маю можливість бачити прогрес міста у сфері реалізації молодіжної політики на локальному рівні. Місто розвивається швидкими темпами. Оскільки в професійній діяльності я відвідав багато міст Америки та Європи, можу стверджувати: Острог стає європейським містом», – сказав у промові новообраний ректор Острозької академії Едуард Балашов.

Також Едуард Михайлович закцентував на ролі Острозької академії в розвитку громади та її молоді, нагадав про те, що виш продовжує історію першого закладу вищої освіти у Східній Європі та назвав відомих випускників університету, як-от Валерій Залужний.

 

Голова Національної молодіжної ради України Наталія Шевчук розповіла, що заявка Острога на конкурсі «Молодіжна столиця України-2022» їй запам’яталася саме молоддю: по-перше, заявку робила саме молодь; по-друге, делегація на фіналі була дуже гармонійною, пропорційною і показувала зацікавленість влади в проєкті та її довіру до молодіжного руху.

«Молодіжний форум – це подія не раз у рік. Це постійна робота над удосконаленням молодіжної політики, над розвитком міст і громад. Тому ми тут зможемо обговорити різні аспекти нашого життя і майбутнього конкурсу», – сказала Наталія Шевчук, закликавши всіх до плідної роботи.

Представник Українського інституту міжнародної політики Михайло Омельченко вітав команду острожан-організаторів, яка доклала зусиль до того, щоб отримати статус «Молодіжна столиця України», та організувала цей всеукраїнський форум.

Після виступу пана Михайла на сцену вдруге вийшов Андрій Чесноков, який виконав почесну місію – нагородив трьох представників Острога подяками Мінмолодьспорту. Їх за вагомий особистий внесок у реалізації державної молодіжної політики в Україні, національно-патріотичне виховання молоді, активну громадську діяльність, професіоналізм та відданість справі вручили Юрієві Ягодці, Ользі Стецюк і Наталії Чигир.

Після того розпочалася панельна дискусія «Молодь як рушійна сила змін: від активної участі до лідерства», оголосили про поновлення національного конкурсу Молодіжна столиця України в 2026 році та провели модеровану дискусію з учасниками форуму «Яким ви бачите конкурс Молодіжна столиця України в 2026 році».

Водночас із відкриттям форуму діяло декілька інших локації: у парку ім. Т. Шевченка була локація «Здибанка», де учасники форуму могли познайомитися в неформальній атмосфері; на Замковій горі розташовувалися виставка «Молодь, яка змінювала країну», локація «Рівненщина на смак», де діяла крафтова торгівля, ярмарок майстринь-рукодільниць, майстер-класи з виготовлення ляльок-мотанок, гончарської майстерності, бісероплетіння.

Коментар
09/10/2024 Середа
09.10.2024
08.10.2024
21:36