Після чотирирічної паузи в Музеї історії Острозької академії провели нічну екскурсію
До Міжнародного дня музеїв хранителі старовини Острога провели традиційні й водночас не типові екскурсії під назвою «Ніч у музеї».
Заходи відбулися ввечері 18 травня. Музей історії Острозької академії розпочинав о 19 годині, а Краєзнавчий музей Державного історико-культурного заповідника Острога – о 20:00. Для різних груп відвідувачів (заходили кожні пів години чи кожну годину) екскурсію проводив інший гід.
«Людина, яка тільки чула про Острозьку академію, почала б вірити в нумерологію, тому що дуже багато цифр, чисел пов’язано з історією академії та нашим музеєм. Ми вже вдев’яте долучаємося до акції «Ніч у музеї», а нині робимо це після чотирирічної перерви. Темою цьогорічної екскурсії є 30-річчя Острозької академії», – повідомив на початку екскурсовод Віталій Бондарчук.
Він також додав, що візитерів чекає багато цікавинок і див.
Спершу в холі Старомонастирського корпусу НаУОА відвідувачі переглянули короткий ролик про історію Острозької академії, а тоді перейшли до першої зали музею. Там Віталій Бондарчук розповів про дві знакові фігури в літописі вишу – князя Василя-Костянтина Острозького, засновника академії, а також його небогу – княжну Гальшку Острозьку, фундаторку університету.
Тоді до присутніх звернулася сама Гальшка.
«За довгі роки перебування в Шамотульському замку я зрозуміла біблійну істину: як тіло без душі мертве, так і віра без діл. А гроші мають силу, тільки якщо спрямовані на добрі справи», – підкреслила Гальшка.
А Віталій Бондарчук «закинув за всіх» гроші в скарбничку княжни – на нову Острозьку академію.
Опісля екскурсовод розповів, які науки вивчали в Острозькій академії XVI століття, та про видатних випускників вишу.
У наступній залі від студентів-акторів екскурсанти дізналися, як стати спудеєм. А пробравшись на академічну кухню, дізналися, якими «виправними роботами» карають лінтюхів, а ще – чим годували тодішніх здобувачів освіти.
Після цього шлях пролягав через «міську площу», де спудеї розважалися й танцювали. Музичний супровід дійства забезпечила Острозька школа мистецтв. Але після розваг не всі хотіли вчитися.
«Щоб отримати гарну оцінку в пана професора, студенти Острозької академії зверталися не тільки до сил небесних, а радше земних, навіть підземних, яких активно шукали в острозьких підземеллях», – розповів далі екскурсовод і запросив до підземель.
Там присутні зустріли привида, а також пройшли перевірку на чистоту душі.
З підземель екскурсанти піднялися в піднебесся – себто на горішню кафедру, де засідало троє професорів. Вони віщували майбутнє по зорях, жартували й заохочували купувати сувеніри та історичну літературу на викладці біля корпусу.
«Пророцтво справдилося, і зірка Острозької академії пригасла і зійшла з орбіти на довгі 358 років. Але історія на цьому не зупинялася», – розповів у наступній локації Віталій Бондарчук.
Опісля музейники продемонстрували відеоролик із добіркою архівних мап і світлин від 1636 до 1991 року.
За допомогою відеоархіву мовилося про те, що проголошення незалежності стало передумовою відновлення історичної справедливості і певною мірою відродження Острозької академії.
Також Віталій Бондарчук розповів про з’їзд небайдужих острожан і мрію Петра Андрухова перетворити Острог на «Волинські Афіни». Опісля в добірці світлин було показано, як саме, з чиєю допомогою та підтримкою відродилася Острозька академія – як колегіум, університет і врешті національний університет.
В актовій залі, передостанній локації, гостям показали відеоінсталяцію. Ролик, який створив Андрій Малюський, озвучив Ігор Пасічник.
«Академія захоплює. Академія вражає. Академія надихає. Це цілий світ у краплі води зі своєю особливою атмосферою, яку витворили особливі люди», – сказав Ігор Демидович.
Завершилося дійство перед центральним корпусом Національного університету «Острозька академія», де екскурсантам видали шапочки ґрадуантів і зробили пам’ятні фото.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром