В Острозі святкували Колодія, спалили негаразди і збирали гроші на армію
В Острозі вихованці місцевої школи мистецтв під керівництвом викладачів закладу організували свято Колодія, яке стало не тільки розважальним дійством, а й було своєрідним поверненням до українських традицій із піснями, варениками та млинцями, колодкою і козацькими розвагами.
Колодій, Масниця або Сирниця 2024 року в Україні припадали на 20–26 лютого, останній тиждень перед Великим постом. Вихованці й викладачі Острозької школи мистецтв (ОШМ) свято «Колодія величаємо – весну зустрічаємо» організували 1 березня, поєднавши традиції і перший календарний день весни.
Спершу вихованки театрального відділення ОШМ (викладачка Зоя Систалюк) привітали присутніх і переповіли легенду про Масляну, наголосивши, що цілий тиждень було прийнято співати, танцювати – веселитися.
На імпровізованій сцені з’явилися юні співаки – різновікові групи «Співаночки» (керівниця Інна Хмарук, концертмейстер Віталій Хмарук), згодом – вихованці Тетяни Єсіпової, зокрема зразкова капела бандуристів і хор молодших класів. Усі вони не раз виходили на сцену святкового дійства.
Після музичного вітання ведучі-україночки нагадали давню традицію колодки. Її суть полягає в тому, що юнакам, які не одружилися до Великого посту до ноги прив’язували колодку – важку палицю, а на святі в острозі – уквітчану галузку.. Щоб зняти колодку, потрібно було заплатити відкуп. Острозькі дівчата зажадали відкупу піснею «Несе Галя воду».
Далі мовилося, що обов’язковими атрибутами Масниці є млинці (символ Сонця) і гречані вареники, яких їли досхочу, а також використовували як атрибути розваг. Наприклад, на подвір’ї ОШМ охочі вигризали з млинця сніжинку, а дві пари юнаків намагалися нагодувати один одного варениками зі сметаною. І це все зі зав’язаними очима!
Не обійшлося й без інших розваг. Дівчата, хлопці, а також присутні на святі водили хороводи, танцювали «кривий танець» тощо. Юнаки мірялися силами у козацьких вправах – стрибали у мішках, зіштовхувалися лава на лаву, перетягували канат.
Крім того, вихованці Інни Хмарук і Тетяни Єсіпової виконали низку пісень про страви – символи свята («Із сиром пироги», «А мій милий вареничків хоче» та ін.).
Наприкінці дійства до присутніх вийшов бог Колодій із помічниками Оріями, провісниками весни. Вони віншували гостей зі святом, бажали миру, здоров’я, достатку.
Коли хор вихованців ОШМ виконував прикінцеву пісню «Ой масляна прийшла, нам весну принесла» позаду сцени запалили опудало Масляної, яке було розміщене там упродовж усього двогодинного дійства.
«Сьогодні з опудалом старої Масниці ми спалили всі негаразди, проблеми, біди. Тепер заходимо у весну, нове життя – веселе, щасливе, мирне. Нехай так і буде», – сказала у підсумковому слові директорка ОШМ Наталія Балаушко.
Окрім власне святкової програми під час свята «Колодія величаємо – весну зустрічаємо» вихованці ОШМ та їхні батьки ярмаркували. На імпровізованих полицях було безліч смаколиків, гарячих напоїв, патріотичних виробів. Діяла виставка-продаж малюнків і картин вихованців художнього відділення ОШМ.
Наталія Балаушко повідомила, що під час дійства острожанам вдалося зібрати 10 тисяч гривень. Кошти передадуть волонтерам Ніні та Леонідові Адамським, які оголосили збір на РЕБ (засоби протидронової безпеки) для захисників України.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром