В Острозькій академії прочитали лекцію про княжну Гальшку

28 Вересня 2023, 17:21
В Острозькій академії прочитали лекцію про княжну Гальшку 738
В Острозькій академії прочитали лекцію про княжну Гальшку

Кандидатка історичних наук, директорка Музею історії ОА Анастасія Хеленюк провела лекцію про засновницю Острозької академії княжну Ельжбету.

Подія відбулася 27 вересня  у підземній мистецькій галереї (укриття в старому корпусі Острозької академії) та була відкритою для усіх охочих.

Присутні почули історію найбагатшої та найвідомішої жінки з роду Острозьких. Лекція охопила історію народження княгині, зокрема обставини смерті Іллі Острозького та містила розповідь вплив на долю дівчини її опікунів – польського короля Сигізмунда II Августа та його матері Бони Сфорци. Не оминула лекторка й «пліток XVI століття», розповівши про любовні перипетії княгині та трьох чоловіків Гальшки Острозької, її викрадення та ув'язнення в башті в Шамотулах. Також мовилося про спадщину княжни, яка й стала причиною нелегкої долі Гальшки.

А ще Анастасія Анатоліївна розповіла, як у сучасному університеті вшановують пам'ять його фундаторки, демонструючи архівні фото з вистави «Плач за рожевою птахою» (авторка Світлана Луцкова) та конкурсів краси й інтелекту «Гальшка року».

«Сьогоднішня лекція – це відповідь на запит спудеїв. На парах зазвичай не вистачає часу, щоб розглянути кожну історичну персоналію окремо. Проте ми не могли оминути історію життя Гальшки, фундаторки академії. Історію творять особистості, тому важливо про них знати», – підкреслила директорка Музею історії ОА Анастасія Хеленюк

Присутні на лекції, а це були переважно студенти, виявляли цікавість і ставили додаткові питання лекторці.

«Лекція дала мені зрозуміти, наскільки особистість Гальшки Острозької вагома для академії та міста. Мене вразили стійкість та мужність княгині, адже негативний досвід у коханні не знищив її людяність. Це дійсно надихає. Такий формат лекцій справді переконує, що історія – це водночас цікаво та важливо», –відгукнулася студентка Острозької академії Марія Дубіна.

Анастасія ПОПЕРЕЧНА

Фото Тетяни ПОЛІЩУК

Коментар
04/12/2023 Понеділок
04.12.2023