В Острозі провели зустріч із художницею з Нетішина, яка пише картини в етностилі
У Острозькій центральній бібліотеці (ОЦБ) провели зустріч із художницею з Нетішина Хмельницької області, авторкою картин, представлених на етновиставці «Сплетіння кохання (Весільна мода ХІХ – ХХ століть)» Ганною Биконею. Під час заходу багато говорили про українську культуру, художнє мистецтво, необхідність вивчати та зберігати нашу самобутність, вручали подарунки та багато іншого.
Захід відбувся в неділю, 27 серпня, передає кореспондент Район. Острог. Учасниками дійства були шанувальники художнього мистецтва з Острог та Нетішина, рідні та колеги художниці, організатори виставки. Захід проходив у теплій та дружній атмосфері.
До початку зустрічі її учасники уважно оглядали представлені картини, спілкувалися думками щодо робіт між собою та із художницею. Присутні також фотографували полотна та робили на їх фоні селфі та із мисткинею.
Відкрила захід виконувачка обов’язків директора ОЦБ Ірина Федорчук. Вона зазначила, що вже декілька тижнів у книгозбірні діє виставка картин Ганни Биконі. Роботи вражають своєю неповторністю, майстерністю і неймовірним стилем. Очільниця ОЦБ також дякувала всім, хто бере участь в заході, дякувала Збройним силам України, Сергієві Ламаху, який «відкрив» для Острога художницю, їй – за творчість, а всім бажала приємного проведення часу в бібліотеці, перемоги, миру та всіляких інших гараздів.
Наприкінці свого виступу Ірина Федорчук вручила Ганні Биконі квіти, «щоб вони налаштували на приємне спілкування».
Начальниця відділу культури та туризму виконавчого комітету Острозької міської ради Ольга Лозюк наголосила, що вона захоплена творчістю художниці з Нетішина, її технікою виконання, дякувала художниці за виставку, організаторам за зустріч і приємне спілкування, ЗСУ за можливість провести захід.
«Такі події – це можливість не вигоріти. Не вигоріти в час такий, достатньо депресивний для кожного, в час нервових потрясінь, в час хвилювань. Тут допомагає культура. Вам, допомагає творчість виразитися. А нам – збагатитися духовно», – зазначила Ольга Лозюк.
Ведуча заходу Олена Ламах представила художницю Ганна Биконю, говорила про її картини, запропонувала спільно зануритися в чарівний світ традицій, весільних обрядів та тисячолітньої культурної спадщини українського народу.
Ганна Биконя дякувала присутнім за участь в заході. Вона зазначила, що їй дуже приємно бачити багато людей на своїй першій персональній виставці, радіє, що картини сподобалися присутнім, що вони гарно про них висловлюються.
Гостя Острога зазначила, що надихнула її малювати сестра. Свого часу жінка закінчила художню школу в Нетішині. Інколи малювала. Потяг працювати з’явився в той час, коли почалося широкомасштабне вторгнення ворога в Україну.
«Перебуваючи за кордоном я відчула, що наша культура дуже багата. Такої культури більше ніде немає… Емоції переповнювали. Хотілося писати. Після повернення додому сіла за мольберт. Емоції передавала на полотна. Хотіла нашу душу, ідентичність, наше сокровенне показати в картинах. Можливо в мене вийшло. Не знаю…», – із хвилюванням розповідала Ганна Биконя.
Художниця багато говорила про українську культуру, важливість знати свої традиції, обряди, зокрема весільні, культурні надбання, національний одяг (зокрема, гуцульські кіптарі). Вона розповідала про свої роботи, представлені на виставці, як творила, що переживала в той час, як вникала в долі жінок на картинах, про своє знайомство з різними етнопроєктами України, зокрема щодо наречених із Гуцульщини, Черкащини, Львівщини та інших регіонів.
«Я хочу, щоб мої картини надихали людей створювати щось прекрасне. Щоб українці не забували своє коріння, наше минуле», – наголосила Ганна Биконя.
Ділилася враженнями про представлені на виставці картини, високо їх оцінювала, дякувала за виставку директорка Острозької школи мистецтв Наталія Балаушко.
Також виступали під час заходу працівниця ОЦБ Наталія Ламах, острожанка Людмила Шевчук, гості з Нетішина, начальник енергоремонтного підрозділу Хмельницької атомної електростанції (ХАЕС), де працює мисткиня, Володимир Харченко, головна редакторка газети ХАЕС «Перспектива», уродженка Острога Тетяна Степанюк, художниця, скульпторка з Нетішина Світлана Лелях-Бегутова, колеги художниці по роботі на ХАЕС, супутник життя мисткині Денис Биконя та інші (не всі прізвища, на жаль, можна розібрати зі звукозапису і не всіх представляли). Вони високо оцінювали представлені роботи, бажали художниці натхнення, нових успішних робіт і виставок, говорили про Ганну Биконю, знайомство із нею, наголошували на важливості підтримки для неї з боку надійного супутника життя Дениса та багато іншого.
Присутні задавали запитання та отримували відповіді. Вони стосувалися техніки малювання, персонажів на картинах, скільки часу було витрачено на роботу, чи є ще картини, які відсутні на виставці, які плани на майбутнє та багато іншого.
Наприкінці заходу Ганна Биконя дякувала організаторам та присутнім за щирі слова підтримки та гарний захід. На адресу художниці від організаторів заходу, працівниць ОЦБ звучали щирі побажання творчих та життєвих успіхів, не зупинятися на досягнутому та багато іншого. Гості Острога вручили подарунки, виготовлені працівницями книгозбірні від інтернет-магазину «Шпилька».
У другій частині події за чашкою кави та чаю спілкування продовжили, так би мовити, в неформальній обстановці. Там також говорили про мистецтво, картини, звучало багато щирих побажань.
Працівники ОЦБ підготували до виставки та зустрічі буклет. Там зазначено, що Ганна Биконя народилася в с. Печиводи на Хмельниччині. Закінчила Рівненський інститут слов’янознавства та Нетішинську школу мистецтв. Має двох дітей. Працює в енергоремонтному підрозділі ХАЕС. Творить картини в етностилі за допомогою акрилу та текстурної пасти. Перша робота художницею була написана в часи масових ракетних ударів ворога по енергоструктурі України та блекауту. Натхнення для своєї творчості Ганна черпає з фотосесій видатних фотографів, колекційних виробів і фільмів.
Фото Тетяни ГЛУШМАН