У Словаччині презентували виставку фото з Острога й поетичні рядки острожанки
У місті Жиліна (Словаччина) презентували виставку фото «Світло в темряві». Її автор – випускник спеціальності «Психологія» Національного університету «Острозька академія» Валентин Костючик, а до підготовки експозиції долучилися й інші острожани.
Відкриття експозиції у книгарні «Artforum» відбулося у вівторок, 22 серпня. Виставку світлин вдалось організувати за підтримки організації «Človek v ohrození» та артфоруму Жиліни. Ініціювала виставку професорка кафедри педагогіки і психології НаУОА Галина Гандзілевська. Текстовий супровід забезпечила літераторка з Острога Галина Філонюк. Рядки з її віршів, які стали підписами-епіграфами до фото, словацькою переклали Маргарита Гандзілевська та Ганна Горбач-Кофанова.
«Ідея презентувати виставку мого студента Валентина Костючика виникла досить спонтанно. Якось мала зустріч зі своєю студенткою, якій вдалося на трохи приїхати в університет, адже вона зараз захищає кордони України. Валентин тоді зробив декілька кадрів. Ми говорили не довго, але фотографії, які ви сьогодні можете побачити, передають емоції, які ми переживали. А говорили ми про життя під час війни, навчання, любов до життя і боротьбу за життя, про перемогу життя над смертю. Частина фотографій присвячена саме такій філософській тематиці», – розповіла Галина Гандзілевська.
На світлинах зображені пейзажі Ковеля, де проживає сам фотограф, і Острога, де він навчався і проводив час.
До речі, чи не вперше світлини з міського життя Острога Валентин Костючик представив публіці в межах тематичного фотоконкурсу «Миті в ОА». 2022 року він був одним із переможців цього творчого фотозмагання.
Читайте також: «Миті в ОА»: завершився конкурс світлин Острозької академії
«Фото Валентина сповнені особливої атмосфери та філософії. У мене складаються певні асоціації з екзистенціалізмом, творами Сартра і Камю. Очевидно, що через творчість він виражає свою власну життєву філософію, яка тісно пов'язана з його професією. Валентин закоханий у фотографію. Це засвідчують як ці світлини, що представлені на виставці, так і ті, які були ним подані на конкурс фотографії Острозької академії, де він став одним із переможців», – відгукнувся проректор із науково-педагогічної роботи Національного університету «Острозька академія», доктор філософських наук, професор Дмитро Шевчук.
До речі, схожа виставка світлин Валентина Костючика під назвою «Світло під час війни» діє зараз і в Острозькій академії.
«Назва виставки «Світло у темряві» може відчитуватися у двох площинах: буквальній та символічній. Валентин робив ці фотографії у дуже непростий час, важкі для України осінь та зиму, коли країна буквально поринула у темряву через постійні російські обстріли та свідоме знищення української енергосистеми. Темрява, як би ми цього не хотіли, домінує на фото. Це головна тема. Водночас молодому фотографу вдалося через пошук і спостережливість знайти у пітьмі світло – чи то реальне (кольорові семафори світлофора, одинокий вуличний ліхтар), чи «світло надії», адже фотовиставка не створює враження безвиході, гнітючості. Цей вдалий баланс між темрявою та світлом і є головною знахідкою фотографа», – прокоментувала Анастасія Хеленюк, директорка Музею історії Національного університету «Острозька академія».
Доповнюють експозицію виставки поетичні рядки-підписи Галини Філонюк. На створення частини з них поетеса надихнулася представленими світлинами, до деяких вдалося дібрати назви з раніше опублікованих віршів.
«Назви фото – це рядки із поезії української письменниці, яка проживає в Острозі, ще однієї випускниці Острозької академії Галини Філонюк. На мою думку, вони підкреслюють глибинну філософію життя автора і вселяють віру у перемогу світла над темрявою: «Я не здаюся, бо іще живу», – каже Галина Гандзілевська.
Між тим, співпраця між Жилінським університетом і Острозькою академією триває не тільки на мистецькому, а й на науковому рівні. Раніше Район.Острог розповідав про спільні проєкти науковців обох вишів.
До речі, Валентин Костючик – випускник спеціальності «Психологія» НаУОА. Свого часу під керівництвом Галини Гандзілевської він написав магістерську роботу, присвячену резилієнтності – психологічній стійкості українського студентства.
«Разом із науковцями Жилінського університету Оленою Гундаренко та Евою Лелаковою ми маємо з ним спільну публікацію, яка зараз є досить актуальною і має практичне значення, адже присвячена пошукам ресурсів і бар'єрів резилієнтності. Ймовірно, що творчість для Валентина і є тим джерелом відновлення життєвої енергії та виходу із кризових ситуацій», – відзначає Галина Борисівна.
Переглянути виставку робіт у Жиліні можна буде з 22 серпня до 30 вересня 2023 року.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром