Іноді здається, що це було неможливо пережити, – журналістка Євгенія Вірлич розповіла острожанам про життя й роботу в окупації

31 Липня 2023, 15:57
В Острозі у форматі усного репортажу виступила херсонська журналістка Євгенія Вірлич 1903
В Острозі у форматі усного репортажу виступила херсонська журналістка Євгенія Вірлич

Відбулася третя зустріч Пресклубу Район.Острог.

У четвер, 27 липня, до Острога завітала керівниця Херсонської мережі гіперлокальних медіа «Район.in.ua», головна редакторка видання «Кавун.City» Євгенія Вірлич. У форматі усного репортажу журналістка розповіла про те, як чотири з половиною місяці прожила в окупованому Херсоні, продовжуючи працювати, борючись із дезінформацією й доносячи реальні українські новини.

«Те, що я розповідатиму – чиста правда. Навіть якщо вам здаватиметься, що це не так. Мені теж іноді здається, що це було неможливо пережити. Але коли спілкуємося з іншими людьми, які пережили окупацію, усе частіше дізнаємося про дивовижні збіги обставин. Отож, якщо чуєте історію про  окупацію, наче вичитану з книжки, не сумнівайтеся в ній», – каже Євгенія.

Насамперед Євгенія Вірлич розповіла, що вона – уродженка Криму (місто Феодосія).  Їй доводилося бувати в уже окупованому Криму, зокрема 2015/2016 їздила туди на похорон родичів. «Неприємний, але важливий досвід, коли ти по дев’ять годин стоїш на контрольно-пропускному пункті, де люди, яких ти не маєш бачити, мовою, яку ти вже не переварюєш, починають питати, якого біса ти їдеш туди, що в тебе в паспорті зазначене як рідне», – каже Євгенія.

«Момент, який закарбувався в пам’яті з тих поїздок. Коли ви питаєте в людей: «Як у вас справи»?», зазвичай чуєте щось на кшталт «нормально», «краще всіх», хто починає розповідати… Кримчани на питання «Як справи?» відповідали «Все нормально, нас усе влаштовує». Я тоді зрозуміла, що люди отримали не те, чого хотіли», – наголошує Євгенія Вірлич.

 

За фахом редакторка – фінансист. Професійний шлях у журналістиці розпочала як фрілансер. 2019 року почала працювати у виданні «Кавун.City», а 12 листопада 2022 року – наступного дня після звільнення Херсона – у гіперлокальному Район.Херсон. Журналістка розповідає, що свідомо в професійній діяльності послуговується винятково українською, хоча в регіоні переважали російськомовні ЗМІ. Ба більше, названі видання продовжували працювати й, так би мовити, підтримувати українськість навіть тоді, коли Херсон був окупований.

Читайте також: «Продовжували писати, допоки зник зв’язок та інтернет», – редакторка Кавун.City Євгенія Вірлич

«Ми бачили росіян, які заходили. Бачили, як намагалися захопити міську раду. У них нічого не вийшло, бо вони не очікували опору. Взагалі це така історія… Люди з обстріляних передмість Херсона евакуювалися в центр. Міський голова дозволив зайняти перший поверх міської ради. Там було багато волонтерів. 25 лютого міську раду намагалося захопити двоє п’яних росіян із автоматами й гранатометами. А там купа людей! Ці двоє заходять, метушаться, а волонтери зі стажем їм: «Слава Україні!». Луп-луп очима… А в нас останній прихильник Потьомкіна знає, що треба відповідати «Героям слава». Усі зрозуміли, що це не місцеві. І їх потрошку просто витурили», – розповіла Євгенія.

Журналістка додала, що в перші тижні війни Херсон дещо пропав із інформаційного поля – увагу перетягнули Київ, Харків, Чернігів, які постійно обстрілювали. «На той час про нас дуже мало писали. Виникало відчуття, що нас усі кинули», – зізнається репортерка. Але такий стан речей допоміг гуртуватися проукраїнським активістам – були створені окремі чати, де ділилися інформацією про блокпости, затримання чи викрадення місцевих; наготовані «паролі», використання яких у повідомленнях чи дзвінках сигналізувало про те, що людина потрапила в халепу.

Євгенія Вірлич каже, що за час окупації вона як журналістка не зробила жодного фото, аби не помагати окупантам: «Колаборанти знали всіх. Виклавши фотографії з мітингу, ти в межах п’яти хвилин «здаєш» усіх, хто має проукраїнську позицію. Люди просто зникали після цього». 

Але готувати новини Євгенія не припиняла. Щоправда, доводилося «шифруватися», створивши видимість того, що виїхали з міста за кордон. Окупанти розшукували родину журналістки, відвідуючи їхній будинок, надсилаючи погрози на редакційну пошту, роздавши орієнтування колаборантам і т.п.

Дотримуватися цифрової безпеки, зі слів Євгенії Вірлич, було не важко, адже росіяни не розуміють, як надають е-послуги. Це стосується інтернет-банкінгу тощо.

«Пам’ятаєте, у «Дії» була гра, де треба було стріляти з байрактара? Росіяни думали, що це насправді! Коли вони бачили «Дію» в чоловіка, «оглядаючи» на блокпосту, могли розстріляти тільки за це», – ділиться Євгенія.

Євгенія з чоловіком виїхала з окупованого Херсона у липні. Каже, була мрія залишатися й дочекатися ЗСУ, та це стало справді небезпечним через розшук. Отож, подолавши 40 блокпостів, на 28 з яких пройшли ретельні перевірки, добралися до столиці.

Тепер Євгенія Вірлич продовжує працювати в інформаційному полі в складі двох редакцій. Каже, за час окупації назбиралося чимало неймовірного досвіду, яким готова ділитися.

«Є речі, які хочеться описати, але зараз не можна, бо підставлю людей, які ще в окупації, і користуються тими ж трюками, щоб вижити», – зізнається Євгенія Вірлич.

Нагадаємо: у червні на базі Район.Острог запрацював пресклуб. У його межах редакція запрошує до Острога медійників, які пишуть на актуальні теми, зокрема висвітлюють бойові дії, життя щойно звільнених територій, або готують меморіальні матеріали про загиблих військових. Журналісти виступають перед публікою у форматі усного репортажу.

Першою гостею Пресклубу Район.Острог була Мирослава Ільтьо. Наступною до Острога завітала Надія Суха. Євгенія Вірлич стала третьою гостею міста.

Наступним до Острога завітає засновник медіапроєкту «Ukraїner» Богдан Логвиненко. Зустріч відбудеться у вівторок, 1 серпня, у Музеї книги та друкарства ДІКЗО. Початок о 14:00

 

Фото Олексія КОСТЮЧЕНКА

Коментар
12/09/2024 Середа
11.09.2024
10.09.2024