Бути в мовному тренді: в Острозі провели публічну освітню бесіду
Працівники Туристично-інформаційного центру (ТІЦ) Острога провели цікаву, змістовну й можна сказати навіть веселу публічну бесіду на тему: «Бути в мовному тренді, або як не стати старомодним».
Захід відбувся у четвер, 2 березня. Відкрила його завідувачка ТІЦ Алла Маслянчук. Вона коротко анонсувала подію, а також розповіла, що працівники ТІЦу планують щомісяця проводити публічні бесіди на різні актуальні теми. Першою стала мовна, бо 3 березня відзначають Всесвітній день письменників.
Співробітниця ТІЦу, дипломована психологиня та журналістка Мирослава Садовець наголосила, що мовна тема для неї дуже близька. Вона спершу запропонувала познайомитись. Перед тим, як кожному треба було назвати себе, пані Мирослава запропонувала наосліп вийняти із коробки літеру. Використовуючи прикметники, які починалися б із цієї букви, кожен мав описати себе бодай трьома словами.
Літри «К», «Р», «С». «П», «Б» ні в кого особливих проблем не викликали. А ось схарактеризувати себе з допомогою літери «Ї» чи м’якого знаку було, звісно ж неможливо. Та це було не так уже й важливо, бо серед присутніх панувала дружня атмосфера, було багато жартівливих моментів та посмішок. До речі, учасниками заходу були бібліотекарки міських книгозбірень, студенти, журналісти, працівники відділу культури, проєктної та інвестиційної діяльності.
Після знайомства Мирослава називала слова, які породила війна (неологізми), а також із молодіжного сленгу та росіянізмів. Присутні намагались їх пояснити словами щоденного вжитку.
Частину присутні змогли пояснити, деякі ні, і тоді їх суть розкривала ведуча заходу. Для закріплення вона цитувала речення із новими для більшості словами. Першим із них було «чорнобаїти». А потім були слова «макронити», «затридні», «зсуіст» і «зсуістка», «4.5.0» (значення цих цифр навіть приблизно ніхто не зміг пояснити), «заукраїнити», «чмоня», «орки», «наволонтерити», «бавовна», «кошмарити»; «агритися», «байт», «забайтив», «душна людина», «ізі», «краш», «рофл», «хайп» та багато інших.
Щоб краще запам’ятати незвичні слова, присутні розділилися на дві команди й зіграли гру. Під час неї команди знаходили пояснення до слів, написаних на папері. Також була гра «Угадай». Побачивши на великому екрані три світлини, необхідно було назвати прізвище відомого українського письменника.
Як і обіцяли організатори заходу було цікаво, пізнавально, весело. Наприкінці присутні фотографувалися, обмінювалися думками щодо проведеної події, було наголошено, що краще користуватися традиційною українською мовою, але знати нові слова, народжені теперішнім часом, у певних суспільних групах нікому не завадить.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром