#Рідна_мова_на_Районі: каламайка, церата і канапка

09 Листопада 2017, 15:08
2753

Журналісти мережі Район.in.ua з нагоди Дня української писемності та мовиякий відзначається 9 листопада, вирішили не тільки прєднатися до написання радіодиктанту єдності а й влаштувати свій флешмоб #Рідна_мова_на_Районі.

Ми: шукаємо рідковживане, але наше рідне українське слово, розписуємо що саме воно означає і як правильно пишеться. Задля більшого знайомства з цим словом, пропонуємо вашій увазі анекдоти, гуморески, бувальщини, прислів’я та приказки….І всюди воно, рідненьке наше слово!

Ви: читаєте, коментуєте і пишете своє СЛОВО – те, яке вживають у вашому селі.

Каламáйка - цупка густа льняна тканина.

«А я з теї каламайки собі шось ушию …» - слова з народної пісні пісні. У наш час таку тканину, певно, вже й не стрінеш, хіба що у музеях.

«І шапку, пояс з каламайки, І чорний шовковий платок. .....» - Енеїда, Івана Котляревського.

Морг - міра земельної площі, близько 6 га. Наприклад: у моїх батьків за Польщі було 8 мȯргів поля.

У «Камінному хресті» Василя Стефаника дуже часто зустрічається слово «морги», або ж словосполучення «морги поля».

Церата - клейонка.

«Пан Пшестшельський довго ще сидів нерухомо і думав. Сльози давно перестали плисти з очей, тілько спора калюжка їх ясніла перед ним на цераті»  (Іван Франко, III, 1950, 294) 

«Кумпан» сидів у кухні за столом, покритим картатою цератою» (Павло Загребельний, Шепіт, 1966, 186).

«Крізь подвійні, оббиті цератою двері чулося дедалі густіше гудіння голосів» (Семен Журахович, Опов., 1956, 150).

Канапка (накладанці, відкритий бутерброд  намазана маслом з накладеними кусочками шинки, сиру, помідорів.   Скибка свіжого чи підсушеного хліба, булки, може бути змащена різноманітними складниками (з вершкового масла, паштету, сиру, соусів, джему, варення, мармеладу),  поверх якої викладена скибками чи шматочками різноманітна начинка (ковбаса, шинка, гриби, яйця, риба та морепродукти, сир, овочі, фрукти) та зелень (цибуля, часник, кріп, петрушка, коляндра (коріандр), листя салату,базилік, рукола, м'ята) та приправ.

Коментар
19/04/2024 Четвер
18.04.2024