Останній тиждень Великого посту: що можна робити, а від чого краще втриматися

11 Квітня 2017, 12:34
5965

Останній тиждень Великого посту – від Вербної неділі й до Великодня – називають Страстним. У православній Церкві це найважливіший тиждень усього року, присвячений останнім дням земного життя Христа, Його страждань, розп’яття, хресну смерть, поховання. У народі ці дні також називають Чистим тижнем, оскільки до Пасхи треба навести порядки в оселі, викинути старий мотлох, приготувати святкові страви на Великдень.

Розглянемо детально традиції кожного дня Страсного тижня.

Понеділок

У Великий понеділок Церква згадує старозавітного патріарха Йосипа Прекрасного, через заздрощі проданого братами в Єгипет, праобразовано страждання Спасителя. Також в цей день згадується висушування Господом покритої листям, але безплідної смоковниці, що служить чином лицемірних книжників і фарисеїв, які не принесли правдивого покаяння, віри, молитви й добрих справ.

У понеділок варто починати приготування до Великодня. У понеділок прийнято мити будинок зовні, білити його або фарбувати, також можна мити вікна і прибирати у дворах.

Понеділок – день суворого посту, рекомендується відмовитися навіть від води.

Вівторок

У Великий Вівторок Церква згадує притчу Христа про десять дів, про таланти і про друге пришестя Христове. Цими спогадами Свята Церква особливо закликає віруючих до духовного пильнування, до доцільного вживання дарованих нам здібностей і сил, особливо на справи милосердя.

У народі вважають, що у вівторок до сходу сонця потрібно зробити спеціальне соченное молоко і напоїти ним усіх домашніх тварин. Для його приготування використовують зерна конопель і льону. Виконувати цей обряд можна тільки жінкам.

Середа

У Велику Середу згадується грішниця яка омила сльозами і помазала дорогоцінним миром ноги Спасителя, коли Він був на вечері в Віфанії в домі Симона прокаженого, і цим приготувала Христа до похорону. Тут же Іуда зважився зрадити Христа іудейським старійшинам за 30 срібників (сума, достатня в ті часи для придбання невеликої ділянки землі на околиці Єрусалиму).

Середа – день, у який поминали всіх померлих родичів. З цього приводу навіть збиралися близькі родичі. На столі обов’язково повинна стояти 12 пісних страв. Також слід покласти на дах брусок мила і сіль. Це мило слід використовувати на Чистий четвер, а сіль зберігати в будинку цілий рік як оберіг.

Четвер

У Великий четвер згадується в богослужінні найважливіша євангельська подія: Таємна вечеря, на якій Господь встановив новозавітне Таїнство Святого Причастя (Євхаристії). 

За народним повір'ям, цього дня до сходу сонця кожен член сім’ї повинен обов’язково скупатися, щоб зберегти молодість і здоров’я. Воду після купання потрібно вилити під дерева або віддати домашнім тваринам. У цей день прийнято займатися прибиранням будинку і двору, пранням і купівлею продуктів на Великдень. Жінки в цей день займаються приготуванням великодніх страв.

П’ятниця

День Великого П’ятниці присвячений спогаду засудження на смерть, Хресних страждань і смерті Спасителя. 

У Страсну п’ятницю слід дотримуватися суворого посту. У цей день забороняють розважатися, займатися домашніми справами і ходити в гості. Уважається, що дотримання цих правил дозволить прибрати з життя все погане.

Субота

У Велику Суботу Церква згадує поховання Ісуса Христа, перебування Його тіла у гробі, зішестя душею в пекло для сповіщення там перемоги над смертю і визволення душ, з вірою чекали Його пришестя, і введення розсудливого розбійника в рай. Богослужіння Великої суботи служить переходом до дня, що вважають Святом свят, – Воскресінню Христовому. 

Субота є останнім днем перед Великоднем. У цей день жінки намагаються завершити всі приготування до Великодня. Тому вони фарбують яйця, готують рибні та м’ясні страви. З суботи на неділю спати забороняється. У цю ніч слід іти до церкви, щоб вранці освятити паски та яйця.

Неділя

Страсний тиждень завершується Великоднем. Що можна робити, а що не можна робити в цей день, відомо кожному. Можна веселитися, ходити до церкви, у гості до рідних. А забороняється працювати і сумувати.

 

Коментар
19/04/2024 П'ятниця
19.04.2024
18.04.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром