Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter
Титульний аркуш «Граматики» М. Смотрицького
Титульний аркуш «Граматики» М. Смотрицького

«Граматика» Мелетія Смотрицького: шлях у чотириста років

20:43 26.11.2019
393

Цьогоріч українці відзначають день народження цінної пам’ятки, яка свого часу стала важливим кроком уперед у контексті розвитку української мови. Але ЗМІ оминають увагою цю подію.

Редакція Район.Острог разом зі студентством Національного університету «Острозька академія» та доцентом вишу Віталієм Максимчуком продовжує цикл публікацій про «Граматику» Мелетія Смотрицького, адже її видання поклало початок мовним традиціям, які й зараз не втратили актуальности.

Сторінками острозької історії: Мелетій Смотрицький – і філолог, і релігійний діяч

Сторінками острозької історії: Мелетій Смотрицький і тодішня інтелігенція

Уважають, що «Граматика» була надрукована 1619 року в маєтку Богдана Огинського недалеко від Вільна (м. Єв’є). Зокрема, на одній зі сторінок книги натрапляємо на родинний герб князя. Усе, здавалося б, зрозуміло. Проте збереглися й інші примірники праці Мелетія Смотрицького, на яких подано іншу дату видання, а саме – 1618 рік. Дехто з дослідників доводить, що цей варіант потрібно вважати правильним. Проте в примірниках цього року деякі сторінки порожні, зокрема й та, на якій розміщено герб Богдана Огинського. Тому найбільш логічною можна вважати думку, що видання «Граматики» почалося наприкінці 1618 року, а закінчилося вже 1619 р.

Тоді, окрім зазначеної книги, уже було видано «Граматику…» Лаврентія Зизанія та ще декілька праць, тому й стає зрозуміло, що освіта в Україні в часи Мелетія Смотрицького мала високий рівень. Сам же автор адресував свою книгу вчителям та учням для старанного вивчення мови. Підручник уміщує чотири частини: ортографія, етимологія, синтаксис і просодія. Сукупно це мудрість і знання, які науковець хотів передати наступним поколінням.

Життя не сповільнює руху й невпинно пливе за годинниковою стрілкою, часом забуваючи нагадати людині, що вона не пам’ятає про щось важливе. Звісно ж, про день народження «Граматики» Мелетія Смотрицького далеко не кожен поставить нагадування на телефоні, але про те, що це невід’ємна частина української історії, важлива сторінка в розвитку нашої мови, потрібно пам’ятати. Цьогоріч цій пам’ятці чотириста років. Не багато й не мало, як то кажуть!

Тетяна МАРЦЕНЮК

Загрузка...
Загрузка...
Коментарі
7 грудня
Вчора
05.12.2019
04.12.2019
03.12.2019
02.12.2019
01.12.2019
30.11.2019
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин