Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter

Ще один ювілей Острога: 7 червня місто здобуло Магдебурзьке право

11:50 07.06.2019
1258

Чотириста тридцять чотири роки тому – 7 червня 1585 року – за подання князя Василя-Костянтина Острозького Острог отримав від короля польського й великого князя литовського Стефана Баторія грамоту на міське самоуправління відповідно до Магдебурзького права. У старих краєзнавчих путівниках і довідниках цю подію нерідко датують 1528 р. Насправді остання дата стосується міста Острожець (нині село Млинівського району на Рівненщині, колишній райцентр, а в давнину – резиденція князів Острожецьких, рід яких вигас у ХVІ столітті.Документ 1585 року про Магдебурзьке право Острогу вперше виявив і опублікував 35 років тому – у 1982 році – видатний український історик-джерелознавець, професор Микола Ковальський – почесний громадянин Острога.

Острог, очевидно, користувався самоуправлінням і до 1585 року. Принаймні, главу міського самоврядування Острога – війта – згадують ще в документах 1575 року, на що вказував сучасний історик Андрій Заєць. Першим відомим війтом нашого міста, на думку дослідника, був шляхтич Павло Малишевич-Новоселицький, який обіймав цю посаду і в 1593 році (тобто вже після грамоти Стефана Баторія). Отже, він щонайменше 18 років очолював міське самоврядування Острога.

Магдебурзьке право (ще його називають Німецьким або Тевтонським правом) сформувалося біля 1235 року в саксонському місті Магдебург на основі норм місцевого судочинства і звичаєвого права. Відповідно до його головних положень, містяни звільнялися від суду державних чиновників і власника міста, самостійно чинили судочинство (до смертного вироку включно) й управляли міським господарством і фінансами, для чого обирали главу міста, судові та виконавчі органи влади, формували поліційну службу й навіть окремі збройні формування. На українські землі Магдебурзьке право прийшло разом із німецькими колоністами – ремісниками і торговцями, що поселялися в містах Галицько-Волинської держави (Руського королівства) і отримували привілеї на самоуправління від її володарів.

Магдебурзьке право визначало порядок виборів і функціювання органів міського самоуправління, міського суду, цехових і купецьких об’єднань; воно регулювало питання ремесел, торгівлі, суспільної опіки, успадкування; воно ж визначало покарання за різні види злочинів тощо. Правда, норми права не поширювалися на жінок, бідняків, незаконно народжених, нехристиян (насамперед, євреїв) – для них існувала інша юрисдикція.

Магдебурзьке право мало велике позитивне значення в історії України. Як зазначають історики, притаманний йому демократизм, менша орієнтація на центральну владу, прагнення будувати життя і господарську діяльність на основі правових норм сприяли формуванню основ громадянського суспільства.

В останні роки День міста Острога приурочують до чергової річниці надання нашому місту Магдебурзького права.

Микола МАНЬКО

Загрузка...
Коментарі
22 жовтня
Сьогодні
Вчора
20.10.2019
19.10.2019
18.10.2019
17.10.2019
16.10.2019
15.10.2019
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин