Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter
Хрест, на якому невідомо як проявлялося зображення Розп'яття
Хрест, на якому невідомо як проявлялося зображення Розп'яття

Острозьке диво в день Хрещення Господнього

14:43 19.01.2019
2300

Наприкінці минулого століття чимало острожан під час святкових служб на Водохреща були свідками дива – на хресті під час водосвяття проявлялося зображення Господа.

«Уявіть собі таку сцену. Священик на свято Водохреща брав срібний, жовтуватого відтінку, хрест без зображень і вмочував у воду. За час літургії (дуже швидко) поверхня хреста починала патинувати й на темному тлі чітко ставало видно золотий малюнок. На хресті з однієї сторони з'являлися сцена з Водохрещем, на іншій – Розп'яття», – описує процес мистецтвознавець Микола Бендюк.


Микола Миколайович розповідає, що такий хрест з унікальними властивостями йому доводилося бачити ще в 90-х роках ХХ століття в Миколаївській капличці міста Острога. Загалом же хрест доволі давній – його датують XVI–XVII ст.

Як виявилося під час реставраційних робіт, на хрест були нанесені спеціальні канавки, які утворювали фігуру Ісуса Христа та предстоячих. А проявлявся малюнок за певних умов, зокрема в кислому середовищі.

«На обидві поверхні хреста було нанесено своєрідну емаль – чернь, що має жовтуватий відтінок. У ній гравіюванням вирізано рисунок. Після цього всі вигравіювані канавки були заповнені ртутним золотом, при підігріванні ртуть випарувалась і золото з емаллю створювало одне ціле. На фоні жовтої емалі, золотого малюнка практично не було видно, щоб малюнок проявився, потрібно було створити умови для окислення. Використавши винахід італійських алхіміків початку XVI ст., місцеві золотарі створювали рукотворне чудо», – розкриває секрет чуда Микола Бендюк.

Нині унікальних хрест розміщений в експозиції Острозького краєзнавчого музею.


Коментарі
20 лютого
Сьогодні
Вчора
18.02.2019
17.02.2019
16.02.2019
15.02.2019
14.02.2019
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин