Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter
Доповідає Лілія Помернюк
Доповідає Лілія Помернюк

Молоді журналісти обговорили, коли можна використовувати чужі тексти

15:52 20.12.2018
480

У Національному університеті «Острозька академія» студенти журналістики говорили про явище плагіату й те, коли і як можна використовувати чужі тексти.

Дискусія про плагіат у журналістиці відбулася у вівторок, 18 грудня, у межах курсу «Комунікаційні технології». Крім студентів і викладачів НаУОА до розмови долучилися місцеві медійники.

«У жовтні українську медійну спільноту сколихнув скандал, пов’язаний із виявленням плагіату в авторських матеріалах редактора журналу Vogue UA Ольги Сушко. Цей прикрий випадок породив масштабну дискусію в медійному середовищі довкола явища плагіату та гострайтерства (написання матеріалів на замовлення). Про цю проблему вирішили поговорити зі студентами», – пояснює задум заходу викладачка й журналістка Вікторія Назарук.

Модерувала розмову Катерина Даценко.

Насамперед про поняття плагіату й гострайтерство (гострайтер – людина, яка пише тексти для інших, передаючи свої авторські права й залишаючись невідомим. – ред.) доповіла Лілія Помернюк, редакторка сайту Район.Корець, яка зазначила, що це явище не нове – поняття «літературний раб / гострайтер» відоме ще від XVII століття. Одним із найперших замовників текстів був письменник Олександр Дюма-батько. В українському красному письменстві «літературних рабів» використовувала Марко Вовчок. Також дівчина навела інші приклади використання чужих текстів за оплату.


До обговорюваної теми Артур Краснопір навів приклад одночасного гострайтерства й плагіату в книгах Віктора Януковича, який є автором понад 30 книг, а 2013 став найоплачуванішим письменником, отримавши майже 16 млн. грн. авторського гонорару. Відповідно до розслідувань каналу ТVi та інших медійників, у цих книгах із різних джерел скопійовані цілі глави.

Роман Білоус акцентував увагу на тому, що явище плагіату трапляється не тільки в текстовий, а й аудіовізуальних матеріалах. Юнак навів приклад того, як 24 канал звинуватив 1+1 у використанні їхнього розслідувального матеріалу без указівки автора. Крім того, Роман акцентував на законодавчій базі, яка визначає поняття плагіату.

Також під час дискусії обговорили плагіат ідей, межу між копі-, рерайтом і плагіатом, можливість оформлення авторського права тощо.

Коментарі

Гаврило

16:13 20.12.2018

Ви гоните?. називаєте себе журналістами а насправді ви самі копірайтери, да ви хворі там всі, ще і щось на цю тему розказуєте, жодного хорошого матеріалу у вас на сайті не було і не має, і не буде напевно, блазні галімі

Читач зі стажем

17:44 20.12.2018

1. Якщо ти таке розумне, шукай правду на ресурсах Кисельова.
2. Якщо ти дуже розумне, то чому читаєш такий "галімий" (бачиш, твою цитатку беру в лапки) ресурс.

Гаврилу

06:08 21.12.2018

Ви перепутали грішне з праведним: якість журналістських статей і використання чужих матеріалів. А без копірайту нині важко продавати і себе презентувати. Це абсолютно нормальний варіант роботи журналіста.

21 січня
Сьогодні
Вчора
19.01.2019
18.01.2019
17.01.2019
16.01.2019
15.01.2019
14.01.2019
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин